Często słyszymy stwierdzenie, że pomaganie innym mamy we krwi, że nie ma dla nas rzeczy niemożliwych… Zapewne coś w tym jest, bo jak coś sobie postanowimy, to nie ma opcji, żeby z tego zrezygnować.
Tak było i tym razem, gdy w roku 2013 Piotr (Prezes Fundacji) przyszedł do mnie (Michał Ślemp) i powiedział jedno zdanie, po którym nie musiał dodawać nic więcej: „Misiek, chodź pomożesz mi zawieźć piłkarzyki do domu dziecka w Kaczorowie”. Placówka nie była nam obca, gdyż wcześniej już organizowaliśmy dla niej firmowe paczki na święta. Tym razem jednak ta wizyta zmieniła wszystko… Odmieniła nas i nasze spojrzenie na małego człowieka. Nasze wizyty w Domach Dziecka stały się częstsze, nasza pomoc im udzielana wyrażana była na różne sposoby – remontowaliśmy stare łazienki, zabieraliśmy dzieci na mecze piłkarskie, organizowaliśmy wspólne ogniska i co najważniejsze – byliśmy dla Nich, mieliśmy czas dla dzieci, otworzyliśmy dla nich swoje ramiona i kolana do tulenia.
Wspólnie ze znajomymi nadszedł czas, że zaczęliśmy przygotowywać co roku autorskie Jasełka dla dzieci. W kolejnych latach nasze Jasełka prezentowaliśmy już nie tylko dzieciom z Domu Dziecka w Kaczorowie, ale także dzieciom z Domów Dziecka w Szklarskiej Porębie, Jeleniej Górze, Świeradowie Zdroju i Lubomierzu. Bardzo mile wspominamy ten czas, gdy to my zamienialiśmy się w aktorów, pisaliśmy własny scenariusz, sami przygotowywaliśmy stroje i elementy scenerii. Zapamiętamy te tygodnie jako czas uczenia się swojej roli na pamięć, wielu prób i niewątpliwie związanego z tym stresu i ciężkiej pracy. Jednak najważniejsze w tym był czas, kiedy towarzyszyło nam dużo śmiechu, zabawy i pozytywnej energii. A wszystko po to, aby dać naszym Dzieciom coś innego – cząstkę siebie!
Tak mijały lata, aż do 2019 roku, gdy podczas przejazdu pomiędzy jednym przedstawieniem w Domu Dziecka, a drugim w Domu Spokojnej Starości, nastąpił przełom. Wspólnie podjęliśmy decyzję, że przyszedł czas, aby zaangażować jeszcze więcej siły i energii. I tak oto, w przydrożnym barze, podjęliśmy decyzję o założeniu fundacji. Wiedzieliśmy, że musimy sprostać zadaniu, że nie może się to zakończyć jak z wieloma innymi inicjatywami, nie może po prostu przejść bokiem, gdyż tutaj chodzi o coś większego, o coś co w zamyśle ma służyć pomaganiu innym i słabszym. I tak oto 12.02.2019 roku spotkaliśmy się u notariusza, podpisując akt notarialny powołujący fundację do życia, natomiast z dniem 26.03.2019 roku fundacja oficjalnie wpisana została do KRS, działając po dziś dzień.
Komu pomagamy?
Z uwagi na to, że całą swoją uwagę skupiamy na dzieciach, młodzieży oraz osobach starszych, toteż spotkać nas można najczęściej w domach dziecka, placówkach opiekuńczych lub domach spokojnej starości. Docieramy do osób, które chcą zmienić coś w swoim życiu, lecz potrzebują wsparcia – naszego wspólnego wsparcia – aby to osiągnąć. Otwieramy przed nimi nowy świat, w którym rozwijają swoje talenty, pasje, zainteresowania, poznają nowych ludzi.
Z doświadczenia wiemy jak ważny jest szacunek do drugiego człowieka, który niestety ostatnio jest mocno zachwiany przez coraz częstsze zjawisko hejtu, pojawiające się głównie w sieci. Z tego właśnie powodu jest to dodatkowe zagadnienie, na którym skupiamy swoją uwagę.
Obszar naszych działań
Swoje działania prowadzimy na terenie całej Rzeczypospolitej Polskiej, jednakże głównie skupiając się na terenie Dolnego Śląska, głownie na obszarze Karkonoszy. Nasza siedziba mieści się w Jeleniej Górze, niedaleko przepięknej starówki. Naszym największym zamiłowaniem jest wspieranie innych, pokazywanie im innej, niejednokrotnie nowej drogi oraz umożliwianie pójścia właśnie tą ścieżką. Jesteśmy aktywnymi obserwatorami otaczającej nas rzeczywistości, reagujemy na każdą możliwość wsparcia drugiej osoby i maksymalnie wykorzystujemy daną nam szansę.
Majątek i dochody Mojej Fundacji
Fundacja swoje dochody uzyskuje z:
– darowizn, spadków, zapisów, pomocy zewnętrznej zaprzyjaźnionych firm i instytucji,
– dotacji, subwencji oraz grantów,
– dochodów ze zbiórek i imprez publicznych,
– dochodów z majątku Fundacji,
– funduszy Unii Europejskiej.